Виплата заробітної плати: строки, періодичність виплати та штрафи за несвоєчасно виплачену зарплату

від Тра 24, 2019

Першочергово на кожному підприємстві повинна проводитися оплата праці працівників.
Строки та періодичність виплати зарплати регулюються частиною 1 та 2 статті 115 КЗпП та частиною 1 і 2 Закону України «Про оплату праці».

  1. Так, у зазначених нормативно-правових актах вказано, що роботодавці зобов’язані виплачувати заробітну плату працівникам не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів.

Варто зауважити, що у трудовому законодавстві встановлено мінімальну кількість виплат зарплати на місяць. Тому у нормативному акті підприємства або у колективному договорі може бути передбачено вимоги щодо виплати заробітної плати більше, ніж два рази на місяць, до прикладу, раз у тиждень чи кожні десять днів. Згідно з умовами трудового законодавства обов’язком роботодавця є виплата заробітної плати як мінімум двічі на місяць, незалежно від згоди чи бажання працівника отримувати зарплату раз на місяць. В протилежному випадку роботодавець вважається порушником.
Що робити у випадку отримання працівником заробітної плати з каси готівкою? У такому випадку роботодавцю варто забезпечити зняття суми авансу в банку й оприбуткувати цю суму у касі підприємства. У разі неотримання працівником авансу у касі, після 5 робочих днів роботодавець складає реєстр депонованих сум і здає не отриману працівником суму авансу в банк і виплачує її із зарплатою за другу половину місяця.
Роботодавець несе відповідальність за порушення трудового законодавства і в тому випадку, коли працівник не отримав заробітну плату за першу чи другу половину місяця через відсутність необхідних коштів на рахунку підприємства.
2. КЗпП передбачає, що роботодавці зобов’язані виплачувати заробітну плату працівникам не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Вказана умова має бути дотримана як для авансу, так і для заробітної плати за другу половину місяця.
Згідно з умовами цієї норми, аванс має виплачуватися не пізніше 22-го числа поточного місяця, заробітна плата за увесь місяць виплачується не пізніше 7-го числа місяця, що настає за поточним місяцем (місяцем нарахування зарплати).
При цьому не потрібно забувати дотримуватися умови про 16 календарних днів між виплатами заробітної плати. Це означає, що заборонено виплачувати зарплату за першу половину місяця, наприклад, 15-го числа, а за другу половину місяця — 6-го числа, оскільки кількість календарних днів між цими виплатами становить більше, ніж 16.

  3. Роботодавці повинні виплачувати заробітну плату в робочі дні. Якщо день виплати зарплати збігся зі святковим/неробочим або вихідним днем, зарплату необхідно виплачувати напередодні.

При цьому наступна виплата заробітної плати буде проводитися у дні, що визначені у колективному договорі або іншому нормативному акті підприємства.
Слід звернути увагу, що у такому випадку проміжок між виплатами заробітної плати може перевищувати 16 календарних днів і це не буде вважатися порушенням.

  Відповідальність

На юридичних та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, накладаються штрафи в наступних розмірах: 3 мінімальні заробітні плати (станом на травень 2019 року – 12 519 грн) – за порушення встановлених термінів виплати зарплати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш ніж за один місяць, виплату не в повному обсязі.
Статтею 41 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановлених строків виплати заробітної плати, за виплату зарплати не в повному обсязі, що спричиняє накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та фізичних осіб-підприємців від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За порушення умов виплати заробітної плати передбачена навіть кримінальна відповідальність. Так, відповідно до статті 175 ККУ безпідставна невиплата заробітної плати громадянам більше, ніж за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, передбачає покарання у вигляді:

  • штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • виправних робіт на строк до двох років;
  • позбавлення волі на строк до двох років;
  • з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
    Якщо невиплата вчинена внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, передбачається покарання у вигляді штрафу від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

    Таким чином, з ціллю уникнення відповідальності за невчасне нарахування заробітної плати працівникові, необхідно дотримуватися передбачених трудовим законодавством строків та вимог.

Зв'яжіться з нами

Питання? Консультації? Співробітництво? Ми завжди готові
проконсультувати і надати кваліфіковану допомогу
вашому бізнесу.

info@ac.in.ua

Одеса

м. Одеса, вул. Гоголя, 9

Київ

+38-044-221-45-51

м. Київ, вул. Ломоносова, 73

Приєднуйтеся до нас в соц.мережах